[language-switcher]

Zaujímavosti o Horehroní

Horehronie patrí k jedným z najkrajších regiónov Slovenska, tiahne sa od Telgártu až po Banskú Bystricu. Poznáte najatraktívnejšie zaujímavosti tohto malebného regiónu?

Jedinečnosti Horehronia
Za zmienku stojí  Chmarošský viadukt, ktorý patrí medzi najzaujímavejšie technické pamiatky a nachádza sa priamo pod Kráľovou Hoľou. Telgártska slučka patrí medzi najpozoruhodnejšie technické železničné diela Československa. Symbolom Horehronia je samozrejme rieka Hron, čo jedruhá najdlhšia rieka na Slovensku s dĺžkou 298 kilometrov a dokonca ešte v 30. rokoch 20 storočia sa po ňom splavovalo drevo. Hron pramení na úpätí na Kráľovej Hole a návštevu prameňa mnohí považujú za akýsi prejav vlastenectva.
Pod Kráľovou Hoľou pramenia až 4 slovenské rieky:

  • Váh
  • Hron
  • Hnilec
  • Hornád

Medzi ďalšie prírodné zaujímavosti patrí Národný park Nízke Tatry, ktorý je vďaka svojej rozlohe našimm najväčší národný park (zaberá územie o rozlohe 728 km2). Známa hrebeňovka Nízkych Tatier je jednou z najikonickejších viacdňových prechodov na Slovensku. Na Horehroní Vás čaká až 650 kilometrov cyklotrás horskými a lesnými cestami, aj otvorenou krajinou. Zo Šumiaca vedie najvyššie položená cyklotrasa na Kráľovú hoľu 1948 m. n. m.
Horehronský viachlasný spev je zapísaný do reprezentatívneho zoznamu nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO. Horehronie má NAJ aj v najstaršom folklórnom festivale na Slovensku, ktorý sa koná v Heľpe už od roku 1966.
Na svoje si tu prídu aj dobrodruhovia. V Jaskyni mŕtvych netopierov sa nachádzajú nekomerčné horolezecké steny, ktoré patria k najnáročnejším v Európe. Medzi ďalšiu zaujímavosť patrí Bystrianska jaskyňa, ktorá je symbolom horehronského regiónu. Bystrianska jaskyňa poskytovala úkryt pre neďaleké obyvateľstvo počas SNP.

Gastronómia
Iný kraj, iný mrav, ale aj odlišné jedlo. Za zaujímavé špeciality Horehronia pokladáme: Fučku, Grapne, Bubne a Horehronské gule. Oplatí sa vyskúšať všetky.

Šport
Horehronie si získa aj nadšencov športu, či už v zimnej alebo v letnej podobe. V Osrblí sa nachádza národné biatlonové centrum, kde sa pravidelne konajú národné a medzinárodné súťaže v biatlone a už v roku 1997 sa tu konali Majstrovstvá sveta. Na južnej strane Chopka sa do prevádzky vracia legendárny vlek Tatrapoma H210 v lokalite Zadné Dereše, ktorý v čase svojho vzniku v roku 1981 bol so svojimi 1550 metrami najdlhší na území vtedajšieho Československa a jeho prevýšenie 505 metrov bolo najvyššie na Slovensku.

Vďaka piesni Kristíny Pelákovej s názvom Horehronie na súťaži Eurovision Song Contest 2010 sa mohol celý svet dozvedieť, že práve na Horehroní rastú najkrajšie stromy. O tom, či je to pravda alebo nie, sa musí presvedčiť každý sám na vlastné oči! 

Zdroje:
https://www.carovne-slovensko.sk/zaujimavosti-o-horehroni/
https://steyslovakia.com/stey-horehronie/
https://drivemagazine.sk/sk/najkrajsie-stromy-su-na-horehroni/typicke-dreviny
https://www.dobrenoviny.sk/c/208608/na-horehroni-otvorili-zimnu-sezonu-prinesie-legendarny-vlek-i-ladove-mestecko