[language-switcher]

Vitajte na Horehroní
príhovor

MUDr. Katarína Belicová
výkonná riaditeľka organizačného výboru

Vážení pretekári a fanúšikovia skialpinizmu,

súčasné obdobie je poznačené výraznými zmenami v geopolitickom, ekonomickom a vedeckom svete, medicínu nevynímajúc.

Harmonický ideál kalokagatia pochádzajúci z antiky, kde telesná kultúra bola neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti, sa nám zdá čoraz vzdialenejší. Pritom pohyb a šport, ako základ zdravia a rovnováhy pre človeka, sú nevyhnutnými podmienkami pre zdravú, životaschopnú spoločnosť.

Hory sú miestom, kde nerozlišujeme národnosti, pohlavie, vek a materiálno jedinca. Vrcholy, tak blízko neba, majestátne sa týčiac nad všetkým, sa riadia vyššími princípmi a poskytujú tak potrebný nadhľad. Preto ich milujeme. Dávajú nášmu životu ďalší rozmer, dočerpávajú nás energiou. Zimné prostredie ešte umocňuje túto magickú silu. Zároveň nás prirodzene nabáda k zodpovednosti a rešpektu, nielen k prírode, ale aj k sebe samému a k nášmu okoliu. Hory dokážu potlačiť pocit stresu a sú meradlom pokory, ktorá je v dnešnom svete veľmi potrebná.

Sme hrdí, že môžeme prepojiť svet športu so svetom hôr a opäť, od roku 2005, privítať v Nízkych Tatrách skialpinistickú udalosť svetového významu.

V spolupráci so samosprávou, organizáciami cestovného ruchu na národnej, regionálnej aj lokálnej úrovni, s podporou najvýznamnejšieho slovenského lyžiarskeho strediska, ako aj športových zväzov a Slovenského olympijského športového výboru, veríme, že toto naše podujatie bude úspešné v medzinárodnom meradle.

Tešíme sa na vás!

MUDr. Katarína Belicová
výkonná riaditeľka Organizačného výboru