[language-switcher]

WCH Masters,  PODUJATIE SVETOVÉHO VÝZNAMU. Príď si zdolať Chopok a porovnať sily aj s novopečenou zlatou medailistkou Mariannou Jagerčíkovou!

Majstrovstvá sveta v skialpinizme sú významným podujatím konajúcim sa na celom svete, a tento rok má tú česť hostiť toto podujatie práve Slovensko. Konať sa budú 31.3. až 2.4.2023 na južnej strane Chopku, tak neváhaj a príď aj ty zažiť jedinečnú atmosféru majstrovstiev sveta, či už ako pretekár alebo divák.

5 vecí, ktoré si o majstrovstvách sveta možno nevedel:

1. Marianna Jagerčíková – MAJSTERKA SVETA V SKIALPINIZME!

Slovensko má historicky prvé zlato v skialpinizme. Postarala sa oň rodáčka z Brezna, Marianna Jagerčíková, ktorá obsadila prvé miesto v disciplíne šprint v španielskom mestečku Boi Taüll. Skúsená športovkyňa získala cenný kov v tejto disciplíne už na tretích MS bez prerušenia, vo Švajčiarsku 2019 aj Andorre 2021 brala striebro, čím len potvrdila svoje zaslúžené postavenie v svetovej špičke skialpinizmu. A máme pre Vás ešte lepšiu správu. Marianna Jagerčíková bude bojovať o ďalšie cenné víťazstvá aj u nás na Chopku, a vy tak budeme mať jedinečnú príležitosť stretnúť a zasúťažiť si ňou. 

2. veterán ≠ dôchodca

Pojem veterán môže byť trochu mätúci, no určite to neznamená, že na pretekoch budú súťažiť dôchodcovia. Je to oficiálna kategorizácia podľa Medzinárodnej skialpinistickej federácie, a do tejto kategórie spadajú pretekári vo veku 35 a viac rokov. Na týchto MS môžu štartovať aj bežní skialpinisti, teda aj tí, ktorí nie sú registrovaní v Slovenskej skialpinistickej asociácií (SSA). Je to jedinečná príležitosť ako si porovnať sily so svetovou elitou, ale aj s tou Slovenskou, akou je napríklad už spomínaná aktuálna majsterka sveta Marianna Jagerčíková. 

3. Niečo málo z histórie

Majstrovstvá sveta v skialpinizme sa konajú každé dva roky v inej krajine alebo v inom regióne. Prvé majstrovstvá sveta v skialpinizme sa konali v roku 2002 vo francúzskych alpách v stredisku Serre Chevalier a to v troch disciplínach: individuálne preteky, tímové preteky, a kombinácia. Dejiskom majstrovstiev sveta bolo už Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko a Andorra a tento rok sa k nim pridá aj naše malé ale za to atraktívne Slovensko. Na Slovensku je to v poradí tretie podujatie takéhoto obrovského svetového významu, a to po Majstrovstvách Európy v roku 2003 a Svetovom pohári v roku 2005. 

4. Významní/é svetoví/é skialpinisti/skialpinistky

Súčasťou Majstrovstiev Európy v roku 2003 a Svetového pohára v roku 2005 na Slovensku boli aj významní svetoví skialpinisti/skialpinistky: 

Kilian Jornet (Španielsko)
Rico Elmer (Švajčiarsko)
Matteo Eydalin (Taliansko)
Manfed Reicheger (Taliansko)
Denis Brunod (Taliansko)
Cristina Favre-Moretti (Švajčiarsko)
Corinne Favre (Francúzsko)
Catherine Mabillard (Švajčiarsko)

5. Bohatý kultúrny program

Súčasťou podujatia bude aj sprievodný kultúrny program v spolupráci s organizáciu Visit Horehronie. Zahrá nám ľudová hudba Čerešienky, pripravené budú aj súťaže pre divákov, maskot, remeselné trhy z Horehronia a návštevník bude mať možnosť spoznať niečo z histórie skialpinistickej výstroje. Okrem toho si budete môcť zakúpiť rôzne produkty, či už pre skialp alebo aj iné športy.